Naprawa sprzęgła
Wymiana sprzęgła to jedna z usług dostępnych w naszej ofercie. Sprzęgło to część samochodowa, która podczas eksploatowania zużywa się. W zależności od zastosowanego sprzęgła w naszym aucie, może to być krótszy bądź dłuższy czas żywotności naszego auta. W każdym razie każde sprzęgło będzie wymagać wymiany. Warto o tym pamiętać szczególnie w momencie, kiedy kupujemy użytkowane auto i nie wiemy, kiedy sprzęgło zostało ostatni raz wymienione.
Jeśli zauważymy pierwsze objawy w postaci ślizgania się sprzęgła, wtedy wiemy już, że sprzęgło będzie nadawać się do wymiany. Niektórzy kierowcy jeżdżą jeszcze na sprzęgle które się ślizga, jednak my odradzamy takie praktyki.
Ślizgające się sprzęgło będzie problemem pogłębiającym się do momentu, aż nasze auto stanie. Wtedy pozostanie skorzystanie z usług lawety, która wygeneruje kolejne, niepotrzebne koszty. Kiedy nasze sprzęgło daje znać o sobie, jak najszybciej zapraszamy do naszego warsztatu w celu diagnozy całego sprzęgła a także dokonania jego naprawy.
Kiedy zmienić sprzęgło na nowe?
Każde sprzęgło ma inną żywotność. Jej zakres ocenia się od 100 do 200 tysięcy kilometrów, lecz w praktyce żywotność sprzęgła zależy głównie od kierowcy i jego stylu jazdy. Jeśli kierowca jeździ agresywnie, ruszając z piskiem opon, bądź wolno puszcza pedał sprzęgła, powodując szarpnięcia, wtedy żywotność sprzęgła może znacząco się skrócić. Podobnie jest w wypadku, kiedy kierowca jeździ wolno, lecz jednocześnie nadużywa sprzęgła, naciskając go co chwilę, dla własnego spokoju.
Typowe objawy zużytego sprzęgła
Objawów związanych z zużyciem się sprzęgła jest całkiem sporo. Wspomniane wcześniej ślizganie się sprzęgła jest już momentem, w którym sami jesteśmy w stanie ocenić, że nasze sprzęgło wymaga wymiany. Są jednak wypadki, w których części już wcześniej sygnalizują o swoim zużyciu, jednak kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że w tym wypadku chodzi o nasze sprzęgło. Poniżej wymienimy inne, typowe objawy zużytego sprzęgła:
Hałasowanie sprzęgła podczas jego naciskania – jeśli słyszymy dźwięki podczas naciskania pedału sprzęgła, może to wskazywać na usterkę wysprzęglika z łożyskiem wyciskowym.
Wibracje odczuwalne na pedale sprzęgła – jeśli podczas naciskania pedału sprzęgła czujemy wibracje, oznacza to, że powodem może być zniekształcony docisk, koło dwumasowe może być zużyte, bądź łożysko pracuje niepłynnie.
Szarpanie podczas zmiany biegów i ruszania – kolejny objaw, który może wskazywać na uszkodzone koło zamachowe. W innych wypadkach może to być wyrobiona poduszka silnika bądź skrzyni biegów. Kolejną przyczyną może być także nierównomierne przyleganie tarczy do docisku.
Oferujemy profesjonalną pomoc przy wymianie sprzęgła
Jeśli odczuwają Państwo powyższe niedogodności, konieczna będzie szybka konsultacja w naszym warsztacie. Do dyspozycji będą specjaliści, którzy podejmą się rozebrania i diagnozy sprzęgła. Tylko wtedy będzie wiadomo, czy konkretne elementy są do wymiany, czy też wymienić należy całe sprzęgło.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!